List Ministra Edukacji i Nauki

Warszawa, 24 czerwca 2021 r.

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy i Nauczyciele,

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

dobiegają końca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. Nauczyciele i uczniowie wkrótce rozpoczną długo wyczekiwany czas letniego wypoczynku.

Za nami niezwykle trudne i pod wieloma względami nietypowe miesiące pracy. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły, że przez większość roku szkolnego młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny. Byli pozbawieni bezpośredniego kontaktu ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz rówieśnikami.

Wiemy, że ze skutkami zdalnej edukacji będziemy mierzyć się w kolejnych latach. Jesteśmy świadomi zarówno mniejszej efektywności procesu kształcenia na odległość, jak również jego negatywnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną dzieci i młodzieży. Dlatego też przygotowaliśmy kompleksowy program wsparcia uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej i przeznaczyliśmy na jego realizację dodatkowe środki finansowe.

Wiosną przeciw COVID-19 zaszczepiła się większość nauczycieli. Na początku czerwca ruszyła rejestracja na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane także na terenie placówek oświatowych. Szczegółowe informacje w tej sprawie będziemy przekazywać do szkół w okresie wakacyjnym.

Mamy nadzieję, że dzięki postępującej akcji szczepień uda nam się w przyszłości uniknąć ponownego zamknięcia szkół i placówek oraz przenoszenia edukacji na tryb zdalny. Okres kształcenia na odległość pokazał dobitnie, że bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom za całoroczną pracę, trud oraz zaangażowanie. Dziękuję, że w tym trudnym czasie byli Państwo blisko swoich uczniów, oferowali pomoc i wsparcie w najróżniejszych sytuacjach. Życzę Państwu przede wszystkim spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków.

Gratuluję uczniom sukcesów w nauce i innych dziedzinach szkolnej aktywności. Mijający rok był dla Was prawdziwą próbą charakteru. Wszyscy mierzyliście się z wyzwaniami zdalnej nauki. Jestem przekonany, że praca, którą włożyliście w swoją edukację, wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Życzę Wam, aby wakacje były czasem poznawania i odkrywania nowych miejsc, a także zawierania trwałych przyjaźni i znajomości.

Serdecznie pozdrawiam również społeczność szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za podtrzymywanie oraz pielęgnowanie polskości wśród młodych Polaków dorastających poza granicami kraju. Słowa wdzięczności kieruję także do uczniów, dziękując za trud doskonalenia języka polskiego i zdobywania wiedzy o Polsce.

Wszystkim życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji!

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

Roztańczona szkoła

W 2019 roku szkole w Ciechowie powstała grupa taneczna „Thunder”, w skład której weszły uczennice klasy 1a i 1b. Dziewczynki uczęszczają na zajęcia 2-3 razy w tygodniu (program SKS). W roku 2020/2021 dołączyła do zajęć druga grupa uczniów z klasy 1a,1b i 3a „FireDance”. Niestety czas pandemii i nauka zdalna zaburzyła systematyczność ćwiczeń. Obecnie spotykamy się od kwietnia 2021. Uczniowie na zajęciach ćwiczą sumiennie, rozwijają swoje zainteresowania i pasje oraz mają możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego przy muzyce. Po dwóch niepełnych latach treningów grupa „Thunder” ma w swoim repertuarze następujące układy taneczne:

1.  Tamta dziewczyna

2.   Seniorita

3.     Baila

4.     Vaiana

5.   Afryka

6.     Dżungla

7.     Krakowiak

8.     Piosenka świąteczna

Grupa „FireDance”

1.     Baila

2.     Afryka

3.     Plastik

Swoje umiejętności dzieci zaprezentowały podczas:

Szkolnego Dnia Dziecka – 01.06.2021;

Pikniku Rodzinnego w Ciechowie – 19.06.2021;

Opiekun zespołów Edyta Dynda

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły

na zakończenie roku szkolnego 2020/2021, które odbędzie się:

dla uczniów klas I-VII o godz. 9:00 w dotychczas przypisanych salach

dla uczniów klasy VIIIa o godz. 10:00 w sali sportowej

Zebranie informacyjne dla rodziców dzieci przyjętych do klas pierwszych 2021/2022

Projekt „Cambridge Penfriends”

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Cambridge Penfriends” będącego pod patronatem Uniwersytetu  Cambridge.  Projekt polega na nawiązywaniu kontaktu ze szkołami z całego świata i wymianie korespondencji z uczniami, dla których język angielski jest językiem obcym.

Uczniowie piszą więc i otrzymują listy w języku angielskim. Pozwala to rozwijać ich zainteresowania, doskonalić sprawności językowe, poznać różne kultury i zwyczaje, a także stwarza okazję do zawierania przyjaźni z zagranicznymi rówieśnikami.

W projekcie biorą udział uczniowie z klas VI i VII. Listy w formie elektronicznej bądź papierowej wysyłane są przynajmniej raz w miesiącu. Warto dodać, że projekt wzbudza wiele pozytywnych emocji, a uczniowie z entuzjazmem odpisują swoim korespondencyjnym kolegom oraz oczekują kolejnych listów od nich.

Obecnie korespondujemy z uczniami ze szkoły w Rzymie oraz czekamy na odpowiedzi na nasze listy od uczniów z miejscowości Santa Maria Del Paramo w Hiszpanii.

Liczba uczestników nie jest ograniczona dlatego jeśli jeszcze ktoś chciałby dołączyć do projektu to zapraszamy w następnym roku szkolnym, ponieważ projekt będzie dalej kontynuowany. Od września czekają nowe możliwości poznania przyjaciół z różnych krajów, między innymi z Japonii, Brazylii, Argentyny, Grecji czy Francji.

Koordynator projektu Maciej Jakubów