KoMa w naszej szkole

Nietypowe wydarzenie matematyczne w naszej szkole miało miejsce 27 listopada 2018. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Malczycach nasi uczniowie wraz z nauczycielami matematyki w obu szkołach uczestniczyli w eliminacjach szkolnych konkursu KoMa (Konkurs Matematyczny). Konkurs ma niespotykaną formę: nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. A wiemy jak dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a następnie przez 60 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu.

Uczniowie obu szkół uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez Helenę Madej (SP Ciechów) i Olimpię Żukowską (SP Malczyce) pt.: RACHUNEK LAMBDA. Temat nie był przypadkowy, gdyż w tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej informatyki, a sam rachunek lambda to najprostszy język programowania. Wszystkie obiekty i operacje definiuje za pomocą jednego symbolu  λ. Najlepszymi uczniami eliminacji szkolnych okazali się uczniowie klasy VIII Dawid Maślejak, Julia Ściana i Wiktor Prokop.

Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja Matematyków Wrocławskich -
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Akademia ,,Tradycje i zwyczaje świąteczne''.

21 grudnia 2018 uczniowie klas 2a, 4c, 8 wraz z wychowawcami N. Kołodziej, P. Żołnierczykiem oraz   H. Madej przygotowali uroczystą akademię pt.: „Tradycje i zwyczaje świąteczne”.  Podczas akademii uczniowie przybliżyli zwyczaje panujące w czasie świąt oraz dali okazję do śpiewania wielu kolęd i pastorałek. Widzowie wyjątkowo aktywnie uczestniczyli w śpiewaniu, co sprawiło, że atmosfera była wyjątkowa.

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA SZKOŁY

Wycieczka do Drezna

7 grudnia 2018 roku uczniowie klasy IIIaG i VIIIa pod opieką wychowawców H. Madej i U. Kuny udali się na wycieczkę do Drezna. Zwiedzili najstarszy budynek wystawowy tego miasta - Muzeum Transportu, gdzie zapoznali się z historią komunikacji. Kolejnym punktem wycieczki był wspaniały skarbiec Europy: Grünes Gewölbe. Arcydzieła sztuki złotniczej i jubilerskiej, kosztowne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia zdobione kamieniami szlachetnymi oraz figurki z brązu i masy perłowej na długo zostaną w pamięci zwiedzających. Szczególnie atrakcyjne i wzbudzające zainteresowanie  okazały się takie eksponaty: pestka czereśni o „186 twarzach”, wielka fregata z kości słoniowej oraz Zielony Drezdeńczyk - 41 karatowy i największy na świecie zielony diament. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali również zabudowę Starego Miasta, m.in. Tarasy Brühla z piękną panoramą na rzekę Łabę oraz Kościół Dworski (katolicka katedra). Wielokrotnie mieli możliwość praktycznej weryfikacji wiedzy nabytej podczas lekcji języka niemieckiego. Wycieczka zakończyła się pobytem na Jarmarku Bożonarodzeniowym, szczególnie atrakcyjnie wyglądającym wieczorową porą. Tak uroczy widok zostanie w pamięci wszystkich na długie lata.

Mikołajki w naszej szkole.

W dniu 06.12.2018r. dzieci z klas I-III zgromadziły się przy choince w holu szkoły. Obejrzały teatrzyk w wykonaniu uczniów klasy Ia pt. „Spotkanie z Mikołajem". Po przedstawieniu dzieci zaśpiewały wesołe piosenki w prezencie dla Mikołaja. Na koniec obiecał uczniom, że za rok również odwiedzi naszą szkołę.

Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.