Biblioteka szkoły podstawowej w Ciechowie

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dziennik elektroniczny

     Biblioteka szkolna służy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką i indywidualnymi zainteresowaniami. Stwarza warunki do samodzielnego zdobywania wiedzy, przygotowuje do korzystania z innych bibliotek i do samokształcenia.

Aktualności

 

NARODOWE CZYTANIE

 

 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu - wydarzeniu czytelniczym pod Patronatem Pary Prezydenckiej, propagującym znajomość literatury narodowej.

W tym roku wspólnie czytaną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uroczystość, która miała miejsce na sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczęła się od słów pani Dyrektor, która powitała uczestników i wyjaśniła przesłanie tego wydarzenia.

Następnie uczennica z klasy VIIIA przedstawiła krótką informację dotyczącą życia i twórczości pisarza. W dalszej części spotkania odczytane zostały utwory ze zbioru poezji „Ballady i romanse”. Uczniowie z klasy VIIIa przedstawili treść utworu „Świtezianka” , a zaproszeni goście i nauczyciele zaprezentowali utwory takie jak : „Pierwiosnek”, „Do przyjaciół”, „Rękawiczka”. Na zakończenie spotkania przedstawiciele różnych klas odczytali fragmenty „Pani Twardowskiej”. Równocześnie, w poszczególnych klasach w mniejszych gronach, uczniowie czytali utwór „Powrót taty”.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym niewątpliwie ważnym wydarzeniu promującym czytelnictwo i utwory Adama Mickiewicza.

 

Wypożyczanie nowości zakupionych w ramach NPRC

 

Drodzy Uczniowie,
chcę Was poinformować, że do biblioteki szkolnej zakupiono już wiele nowości w ramach NPRC na rok 2021/2022 dlatego też, zapraszam wszystkich chętnych do wypożyczania książek. Biblioteka będzie czynna 30 czerwca 22 i 23 sierpnia w godzinach 10.00 - 13.00.
 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21.11.2021

Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego.”

Blaise Pascal

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Pomysł święta narodził się w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

 Dzień życzliwości to świetna okazja do tego, aby podarować innym to, co może wywołać ich radość i uśmiech. W tym roku święto wypada w niedzielę, zapraszam więc do wspólnego świętowania w najbliższym tygodniu.

Nie czekaj!                                    Bądź pierwszy!                              Zarażaj życzliwością!

Wszystkich, którzy lubią układać rymujące się teksty zapraszam do ułożenia  rymowanki o życzliwości na co dzień. Swoją pracę przynieście 29-30 listopada do biblioteki. Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy gadżetami.