XVIII Opolski Festiwal Nauki

 W piątek 4 grudnia chętni uczniowie klas 7a, 7b, 7c, wraz z opiekunem – nauczycielem fizyki Heleną Madej, brali udział w Nocy Nauki. To  wydarzenie towarzyszące XVIII Opolskiemu Festiwalowi Nauki.

W tym roku Festiwal odbywał się on-line.

Uczniowie uczestniczyli w pokazie` „Czy to meteoryt?” prowadzonym przez Katarzynę Książek (Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego). Wysłuchali  niesamowitego  i pełnego  humoru wykładu Waldemara Ogłozy (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach)  Człowiek a kosmos czyli jak Wszechświat wpływa na nas?”, mieli zaszczyt wysłuchać wywiadu z pierwszym Polakiem w Kosmosie Mirosławem Hermaszewskim. Na zakończenie uczestniczyli w  ciekawym wykładzie „Aktualne nocne niebo nad Niepołomicami” (Grzegorz Sęk, Łukasz Maślaniec i Edward Siwek (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach).

Uczniowie klas 7 brali już udział w tym roku we wrześniowym Wrocławskim Festiwalu Nauki (Cyrk Fizyczny). A forma spotkań on-line pozwala łączyć się z każdą z uczelni, co niewątpliwie znacznie przybliża do dostępu do fachowej wiedzy i uatrakcyjnia zajęcia.

Wszystkie wykłady i warsztaty prowadzone były w sposób ciekawy i  przemyślany. Przekazano nam nie tylko wiele informacji,  mogliśmy nacieszyć oczy pięknymi zdjęciami, obrazami ilustrującymi  przedstawiane  informacje.  Wszyscy uczestnicy uznali, że warto było brać udział mimo tego, że odbywał się w późnych godzinach wieczornych.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim - pierwszym polakiem w kosmosie

Fazy księżyca, pochodzenie słowa kalendarz