Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa w domu – informator dla rodziców

Szkodliwe programy coraz łatwiej i sprawniej przedostają się do naszych smartfonów, tabletów i komputerów. Na szczęście wystarczą proste środki techniczne i odrobina czasu, by zabezpieczyć się przed większością zagrożeń. Całą przygodę z bezpieczeństwem powinniśmy zacząć od siebie, dając jednocześnie przykład dzieciom, tłumacząc im co robimy i dlaczego jest to ważne.

 

Pięć prostych zasad zwiększających bezpieczeństwo:

1)       Zainstaluj program antywirusowy dla systemu tradycyjnego

2)       Zainstaluj program antywirusowy dla urządzeń mobilnych

3)       Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów i sprawdzonych, autoryzowanych źródeł

4)       Stosuj silne hasła także na urządzeniach dostępowych (router)

5)       Regularnie aktualizuj system i zainstalowane programy

 

Zacznijmy od komputerów…

Podstawowym i obowiązkowym zabezpieczeniem na każdym komputerze jest program antywirusowy. W dużym skrócie jest to aplikacja, która chroni nas przed szkodliwymi programami m.in.

ü  wyłudzającymi informacje (trojan horse),

ü  kolekcjonującymi dane na nasz temat (spyware)

ü  szyfrującymi dane i żądającymi okupu za odszyfrowanie (ransomware).

Bardzo łatwo można zainfekować komputer przez przypadek, a szczególnie często zdarza się to dzieciom. Mogą one chcieć zainstalować np. darmową grę znalezioną w internecie, która w rzeczywistości będzie złośliwym programem i zacznie wyrządzać szkody na urządzeniu. Na rynku jest wiele produktów antywirusowych, zarówno darmowych jak i w wersji komercyjnej. Ważne by program samodzielnie aktualizował bazę danych i sygnatury antywirusowe.

 

… ale dużo uwagi poświęćmy smartfonom i tabletom

Od kilku lat coraz większym problemem zagrożenia są smartfony i tablety, tym bardziej, że dzieci korzystają z nich w dużym stopniu poza naszą kontrolą. Na celowniku cyberprzestępców znalazł się głównie system operacyjny Android, gdyż możliwe jest instalowanie na nim programów spoza oficjalnego sklepu Google Play (wystarczy zaznaczyć jedną opcję w ustawieniach), a to właśnie nieautoryzowane aplikacje znalezione w sieci stanowią największe zagrożenie.

Co potrafi taki szkodliwy program? Poza szpiegowaniem może np. wysyłać bez wiedzy użytkownika SMS-y na numery o podwyższonej opłacie. Dlatego warto zainstalować mobilny program antywirusowy i to najlepiej z oficjalnego sklepu, po sprawdzeniu komentarzy. Często posiadają one dodatkowe narzędzia, które pozwalają także na kontrolę rodzicielską – ile czasu dziecko może korzystać z urządzenia, jakie strony może oglądać itp.

 

Bezpieczna sieć domowa

Najważniejsze jest tu ustalenie silnego hasła, od którego zależy bezpieczeństwo całej sieci domowej. Router, a więc urządzenie udostępniające nam internet w domu, jest swego rodzaju bramą, dlatego zamiast siatki na komary, lepiej zastosować trudne do sforsowania blokady i kłódki.

 

Hasło do routera to nie to samo co hasło do Wi-Fi. Pozostawienie fabrycznego, domyślnego hasła nie jest dobrym pomysłem, gdyż można je odszukać dla danego modelu routera w internecie.

Ważne jest to, aby uświadamiać najmłodszych o zagrożeniach i zachowaniu, które jest wskazane by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednym ze sposobów może być wspólne instalowanie aplikacji np. zabezpieczających. Samo blokowanie treści może doprowadzić do sytuacji, że w przyszłości taka osoba nie będzie wiedziała jak prawidłowo zareagować np. w czasie zainfekowania komputera szkodliwym programem.

 

Źródło:

https://rodzicwie.pl/podstawowe-techniczne-zasady-cyberbezpieczenstwa-w-domu-w-szkole-wsrod-kolegow/?fbclid=IwAR1LHlRRx-r_Sj8t3fS-py9cXl4uGrTnQA-R5_810fn8g6UaHOjw6OZzzVY