Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

 

Po zamknięciu szkół gorącym tematem stała się nauka w domu. W tej domowej edukacji ważne jest pozostanie w kontakcie z ludźmi – wirtualne spotkania z nauczycielami i kolegami
z klasy łagodzą poczucie izolacji. Ważne jest zachowanie pewnego rytmu, planu dnia, odniesienia do znanej rzeczywistości (nauka przede wszystkim w godzinach przedpołudniowych). To daje poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest też, żeby dzieci miały swoje zajęcia w czasie, kiedy rodzice pracują, nawet jeśli pracują w drugim pokoju, to jednak muszą się na tej pracy skoncentrować. Nauka sama w sobie, poszerzanie wiedzy na miarę możliwości w tych niecodziennych okolicznościach – jest ważne, ale nie powinno być jedynym, ani nawet najważniejszym celem szkoły w domu.

Na atmosferę do nauki wpływa NASTAWIENIE RODZICÓW DO SZKOŁY I EDUKACJI. Im bardziej rodzice wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.

Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest, by stworzyć dziecku dobre warunki do nauki
w domu. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu i sprawdzenia, czy robimy wszystko tak, jak należy, czy może warto coś zmienić:

 

1.      Kluczowy dla pracy mózgu jest wypoczynek i sen

2.      Aby nauka była efektywna, ważne jest wysypianie się (7-8 GODZIN SNU NA DOBĘ w porze nocnej).

3.      Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni czas do nauki (najlepiej RANKIEM, gdy umysł nie jest zmęczony po całym dniu).

4.      Należy zadbać, by dziecko miało swój KĄCIK DO NAUKI, najlepiej z własnym biurkiem
i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.

5.      Ważne jest DOBRE OŚWIETLENIE. Światło powinno padać z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne, a z prawej gdy dziecko jest leworęczne. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe. Jest to bardzo ważne, gdyż czytając w złych warunkach męczą się oczy, co źle wpływa na jakość nauki. 

6.      Na biurku powinien panować PORZĄDEK, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do wykonywania pracy. W sytuacji zdalnej nauki może to być także telefon czy komputer, w którym są uruchomione tylko i wyłącznie aplikacje, konieczne do wykonywania zadań.

7.      Jeśli dziecko pracuje przy komputerze, należy zadbać o to, by jego oczy znajdowały się w odległości 45-75 CM OD MONITORA.

8.      W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21°C. Należy zapewnić DOSTĘP ŚWIEŻEGO POWIETRZA (otwieranie okna).

9.      Zanim dziecko zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: należy wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić, czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.

10.  Nie wolno dziecku przeszkadzać ani pozwalać, by robiło to rodzeństwo.

11.  Nie należy spodziewać się, że dziecko będzie odrabiać zadania np. dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-MINUTOWE PRZERWY np. na zrobienie herbaty, kilka ćwiczeń gimnastycznych czy inną mało absorbującą aktywność – pamiętaj, nie może to być nic, od czego będzie je trudno oderwać. 

12.  Rodzic powinien być gotowy do pomocy, jeśli dziecko jej potrzebuje. Nie należy naciskać jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo.

13.  Warto dyskretnie SPRAWDZAĆ, czy dziecko rzeczywiście się uczy.

14.  Należy pamiętać o jeszcze jednym potężnym narzędziu - POCHWAŁA ZA ZROBIONE ZADANIA skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.

 

Można ustalić coś w rodzaju domowego planu lekcji - naradzić się wspólnie z dziećmi, nie przyjmować na siebie roli nauczyciela, ale wspólnie poszukać ciekawych źródeł wiedzy, zaplanować czas, włączyć dzieci w ten proces kryzysowego zarządzania domem. To też je czegoś nauczy. Proponujemy  zacząć od wspólnego z dziećmi przejrzenia zasobów internetu i wybrania tych, z których będzie ono mogło korzystać. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

 

Nauka po polsku

®    Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea.

®    Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.

®    Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.

®    Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową.

®    Mówiąc inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.

®    Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej, ale jest tu te sporo materiałów o emocjach
i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

®    Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów – ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.

 

Platformy do ćwiczeń online

®    QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów
i łamigłówek.

®    Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje.

®    Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Roczny abonament to również 27 zł.

®    Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii dla uczniów szkoły podstawowej.

Nauka angielskiego

®    Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek.

®    BBC Learning English –  brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego.

 

Źródła:

·         https://zwierciadlo.pl/parenting/edukacja-dziecko/jak-skutecznie-pomoc-dziecku-odrabiac-lekcje

·         Kołakowski Artur, Pisula Agnieszka  „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna”, wyd. GWP, Sopot 2017.

·         https://polki.pl/rodzina/nastolatki,czy-wiesz-jak-stworzyc-sobie-dobre-warunki-do-uczenia-sie,10314684,artykul.html

·         https://wspolczesna.pl/odpowiednie-warunki-do-nauki/ar/5705470

·         https://www.juniorowo.pl/nauka-w-domu-nie-dajmy-sie-zwariowac/

·         https://www.juniorowo.pl/szkola-zamknieta-jak-dzieci-moga-uczyc-sie-w-domu-20-internetowych-zrodel-wiedzy-ktore-mozesz-wykorzystac/