Szkoła Podstawowa w Ciechowie pamięta

W piątek 25 października uczniowie klasy 8a i 5a wraz z opiekunami p. A. Czmyr, p.  M. Cidyło i p. Ł. Luksem udali się na cmentarz do Środy Śląskiej, aby posprzątać groby. Uczniowie wykonali proste prace porządkowe, zapalili przywiezione znicze i wspominali osoby ważne dla regionu.

Było  to działanie  w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Jej najważniejsze cele to:

·         uporządkowanie i odwiedzenie grobów zasłużonych i cenionych w danej społeczności osób,

·         posprzątanie bezimiennych i opuszczonych grobów,

·         zorganizowanie zbiórki kwiatów i zniczy,

·         odwiedzenie grobów zmarłych nauczycieli.

W tym szczególnym czasie, czasie refleksji , kiedy wspominamy bliskich,  trzeba  pamiętać także o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.  Obowiązkiem szkoły jest uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie o tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W całym kraju do akcji MEN „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół (11 208).