Narodowe Czytanie 2019

         "Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Umberto Eco

Narodowe Czytanie 2019

      Narodowe Czytanie to coroczna akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012r. Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania para prezydencka zaproponowała do czytania nowele. 8. edycja Narodowego Czytania pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” skupia uwagę na polskich nowelach E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza, W. Reymonta, S. Żeromskiego, H. Sienkiewicza i H. Rzewuskiego.

     W dniu 6 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły w szczególny sposób uczcili przedsięwzięcie, udowadniając w ten sposób, że piękno polskiej literatury ma moc. Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas: p. Dorota Baranowska – przedstawiciel ZOPO, p. Marek Wawrejko – komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej,
 p. Joanna Wasylkowska – Radna Rady Miejskiej, p. Stanisław Gołdyń – sołtys wsi Ciechów, p. Jadwiga Kogut –bibliotekarz, p. Marta Andrełowicz i p. Sebastian Stępniak – przedstawiciele rodziców. Zaproszeni goście, Pani Dyrektor oraz uczniowie przeczytali dwie nowele: ,,Katarynkę” Bolesława Prusa oraz ,,Dym” Marii Konopnickiej.

     Wspólne czytanie tych pozycji  skłoniło do refleksyjnego spojrzenia na dorobek polskich pisarzy. W myśl słów prezydenta uroczystość uzmysłowiła, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.