KoMa w naszej szkole

Nietypowe wydarzenie matematyczne w naszej szkole miało miejsce 27 listopada 2018. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Malczycach nasi uczniowie wraz z nauczycielami matematyki w obu szkołach uczestniczyli w eliminacjach szkolnych konkursu KoMa (Konkurs Matematyczny). Konkurs ma niespotykaną formę: nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. A wiemy jak dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a następnie przez 60 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu.

Uczniowie obu szkół uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez Helenę Madej (SP Ciechów) i Olimpię Żukowską (SP Malczyce) pt.: RACHUNEK LAMBDA. Temat nie był przypadkowy, gdyż w tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej informatyki, a sam rachunek lambda to najprostszy język programowania. Wszystkie obiekty i operacje definiuje za pomocą jednego symbolu  λ. Najlepszymi uczniami eliminacji szkolnych okazali się uczniowie klasy VIII Dawid Maślejak, Julia Ściana i Wiktor Prokop.

 

Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja Matematyków Wrocławskich -
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.