akademia uczniowska
Akademia Uczniowska to program Centrum Edukacji Obywatelskiej, który opiera się przede wszystkim na prowadzeniu zajęć dodatkowych w postaci szkolnych kół naukowych z zakresu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Podczas zajęć gimnazjaliści planują i przeprowadzają, zgodnie z procedurą naukową, obserwacje, eksperymenty i projekty zespołowe.
Gimnazjaliści poznają techniki eksperymentalne, planują i przeprowadzają zgodnie z procedurą naukową: obserwacje, eksperymenty i projekty zespołowe (w tym szczególnie projekty wzajemnego nauczania), dotyczące wybranych partii materiału związanych z realizacją podstawy programowej. Intencją programu jest, aby każdy z uczestniczących w nim gimnazjalistów wziął udział w zajęciach szkolnych kół naukowych oraz poprowadził z innymi uczniami projekt, wykorzystujący zdobytą na zajęciach wiedzę, w tym przynajmniej jeden projekt wzajemnego nauczania. Uzupełnieniem uczniowskich kół naukowych są wycieczki edukacyjne do ośrodków akademickich i naukowych.
W naszym Gimnazjum w ramach tego programu funkcjonuje szkolne koła naukowe SKN z fizyki. W I semestrze na zajęciach koła naukowego kompetencje kluczowe rozwijali uczniowie klasy I b, a w II semestrze – uczniowie klasy I a.
Na zajęciach SKN uczniowie planują i przeprowadzają doświadczenia z zakresu podstawy programowej z fizyki – przygotowują Kartę pracy oraz sprzęt i materiały konieczne do przeprowadzenia eksperymentu. Następnie przeprowadzają te doświadczenia – opisując je w sposób uporządkowany: hipoteza, obserwacje i spostrzeżenia, weryfikacja hipotezy i podsumowanie – czego się nauczyłam/em.
Uczniowie klasy I b zaplanowali i przeprowadzili doświadczenia:
- Czy zmiana kształtu ciała stałego powoduje zmianę jego objętości?
- Od czego zależy szybkość dyfuzji?
oraz lekcję nt. Kiedy ciało jest w równowadze? –wraz ze sprawdzaniem wiedzy w postaci turnieju grupowego.
Uczniowie klasy I a dotychczas zaplanowali i przeprowadzili doświadczenia:
- Jak zmienia się ciśnienie hydrostatyczne przy zmianie głębokości zanurzenia?
- Od czego zależy, a od czego nie zależy siła wyporu?
W ramach programu Au nasi uczniowie odbyli też wycieczkę do Chorzowa w dn. 27.11.2010r., gdzie:
- Zwiedzilinajwiększe i najstarsze polskie planetarium – Planetarium Śląskie.
- Wzięli udział w prelekcji pod kopułą planetarium „Niebo jesienne nad Śląskiem”. W niej: Orientacja na sferze niebieskiej, elementy sfery; kierunki świata. Zmiany wyglądu nieba za dnia i w nocy w różnych porach roku. Rozpoznawanie gwiazdozbiorów i planet widocznych na jesiennym i zimowym niebie.
- Spotkali się z meteorologiem w Stacji Klimatologicznej (obok Planetarium). Poznali zasady pomiaru: temperatury powietrza i gruntu, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, natężenia opadów, prędkości i kierunku wiatrów;budowę i działanie instrumentów pomiarowych;sposób obserwacjizjawisk przyrodniczych typu szron, szadź, itp.
- Obejrzeli wystawę„Skarby Ziemi – wystawa minerałów” – przykłady skał występujących w regionie.
Szczególnie cenne były dwa zajęcia - nie do powtórzenia w szkole:
- zajęcia z astronomii przy pełnej wizualizacji sfery niebieskiej,
- warsztaty przyrodnicze w stacji meteorologicznej.
Opracowała Grażyna Waczyńska