Biblioteka szkoły podstawowej w Ciechowie
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
Wisława Szymborska
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dziennik elektroniczny
Biblioteka szkolna służy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką i indywidualnymi zainteresowaniami. Stwarza warunki do samodzielnego zdobywania wiedzy, przygotowuje do korzystania z innych bibliotek i do samokształcenia.
Aktualności
Nowy rok szkolny 2024/2025 nowe wyzwania
Zapraszam wszystkich uczniów do zabawy w Klub Supermocy. W jej trakcie uczniowie przeczytają po cztery książki i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem. Jednocześnie będą zdobywać kolejne moce, dążąc do miana superbohaterów.
Karty dostępne są w bibliotece. Na karcie znajduje się sześć ikonek. Te z numerami oznaczają przeczytane i zwrócone książki z określonych kategorii których opis znajduje się na odwrocie. Dwie mniejsze to towarzyszące czytaniu wyzwania. Po przeczytaniu każdej kolejnej książki uczeń zdobywa moc i przechodzi na następny poziom. W trakcie zabawy uczeń ma do zrealizowania dwa wyzwania.
CZYTAMY I DO CZYTANIA Z TIKIEM ZAPRASZAMY
Podczas spotkań w bibliotece czytamy fragmenty książek, rozmawiamy o nich, a następnie uczniowie polecają je tworząc plakaty, chmury wyrazowe i okładki do książek. Jest to innowacyjne podejście do czytania, które ma na celu zachęcanie uczniów do czytania dla przyjemności poprzez twórcze wykorzystanie technik komputerowych. Dotychczasowe efekty działań uczniów zaprezentowane zostały na gazetce.
POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEJ OKOLICY
11 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Sebastianem Wojdyłą doktorem nauk humanistycznych, specjalistą w zakresie historii, heraldyki, genealogii i sfragistyki (jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem pieczęci jako źródeł historycznych, a także ich historią).
Pan Sebastian przedstawił w ciekawy sposób historię naszego regionu z czasów średniowiecznych. Kolejno omówił miejscowości, z których pochodzą nasi uczniowie, skupiając się na pierwszych wzmiankach o tych miejscowościach, faktach i ciekawostkach. Przekazał nam również wiele informacji dotyczących Środy Śląskiej.
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK - PODSUMOWANIE
22 maja 2024 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. Akcja ma na celu zbadanie prawdziwych preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży . Uczniowie wybierali książki, które najbardziej podobały im się w ostatnim czasie. Najciekawsze książki według uczniów z naszej szkoły to:
klasy II-III
1. Asiunia – 23
2. Cukierku, ty łobuzie – 23.
3. Zaopiekuj się mną – 15
4. Zaczarowana zagroda – 14
5. O psie, który jeździł koleją - 11,
6. Dzieci z Bullerbyn – 9
7. Dziennik Cwaniaczka – 9
klasy IV- VIII
1. Harry Potter – 19
Chłopcy z Placu Broni - 19
2. Opowieści z Narnii – 17
Magiczne drzewo – 17
3. Akademia pana Kleksa – 15
4. Dziennik Cwaniaczka – 14
5. Rodzina Monet – 12
6. Kamienie na szaniec – 11
11 papierowych serc – 11
8. Wojownicy – 9
Przygody Tomka Sawyera – 9
Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez branżowy miesięcznik „Biblioteka w Szkole” wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski. W pierwszej edycji z 2015 r. wzięło udział ponad 450 tys. uczniów. W wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski.
ZWYCIĘZCY KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Książka, w której występuje moje ulubione zwierzątko”.
Kategoria klas 2-3
1 miejsce- Amelia Podolska, Daria Daros
2 miejsce- Zuzanna Karpińska, Patrycja Jankowska, Maria Heba
3 miejsce- Pola Leszczyńska
Kategoria klas 4-5
1 miejsce – Alicja Marek
2 miejsce – Milena Daros, Wiktoria Słoniowska
Zwyciężczynią w KONKURSIE LITERACKIM została Aurelia Kalota
„W bibliotece książek wiele,
moi drodzy przyjaciele.
Na półeczkach ustawione,
w piękne oprawy obłożone.
Po lektury tam wędrujemy i zawsze każdą dostajemy.
Są też książki obyczajowe, dla których można stracić głowę,
A i wiele naukowych do przekazania wiedzy gotowych.
Książka to skarbnica wiedzy, więc niech na półce za długo nie leży.
Zaglądajmy więc często do biblioteki, pożyczajmy książki,
czytajmy i nie przetrzymujmy ich przez wieki.
Aurelia Kalota kl. 5b