XVI Dolnośląski Festiwal Nauki

Dnia 24 września br. klasy pierwsze Gimnazjum wzięły udział w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Uczniowie uczestniczyli w trzech wykładach z pokazami w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych. Były to:

 

  1.  „Jak zamienić wiatr na wodór?” – wykład dr. Piotra Psuja o jednym ze sposobów rozwiązania problemów energetycznych w przyszłości; prezentacja układu demonstracyjnego z dwiema siłowniami wiatrowymi i generatorem wodoru, ukazującego jak może wyglądać pozyskiwanie energii w przyszłości.
  2.  „Świat w wymiarze Nano” – wykład dr. Roberta Pązika o otaczających nas obiektach, których ze względu na rozmiar nie możemy zobaczyć gołym okiem, mających coraz większe znaczenie dla rozwoju naszej cywilizacji, wstęp do nanotechnologii, pokaz urządzenia umożliwiającego oglądanie bardzo małych obiektów.
  3.  „Skąd się bierze magnetyzm w magnesach?” – wykład dr. hab. Adama Pikula bogato przeplatany eksperymentami o podstawach magnetyzmu na poziomie mikroskopowym, demonstracja przykładowych materiałów magnetycznych, ich właściwości i zastosowań.

Potem  uczniowie uczestniczyli w Cyrku Fizycznym pt. „Magia ciśnienia”, poprowadzonym przez prof. Ewę Dębowską wraz ze współpracownikami (Wydział Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego). Doświadczenia, dotyczące ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia hydrostatycznego,  przeprowadzali  nie tylko pracownicy naukowi uczelni, ale też ochotnicy z sali. Byli wśród nich również nasi uczniowie. Podczas Cyrku prezentowane były efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty fizyczne.

Kolejny Festiwal Nauki za rok.