„Noc Laboratoriów”

8 października uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w II edycji „Nocy Laboratoriów”, podczas której mogli poznać wrocławski potencjał naukowy. Uczestniczyli w warsztatach, pokazach i wykładach oraz zwiedzili interaktywną wystawę w Humanitarium.

We Wrocławskim Parku Technologiczny dzięki zaangażowaniu Fundacji Pro Mathematica uczniowie uczestniczyli w warsztatach z genetyki. Trzecioklasiści izolowali DNA z pomidora korzystając z nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego. Obejrzeli również prezentację multimedialną na temat budowy DNA, dowiedzieli się co to jest GMO oraz zobaczyli przykłady zwierząt i roślin uzyskanych w wyniku modyfikacji genetycznych np. fosforyzujące koty, odporne na mróz truskawki, rośliny wskazujące położenie min. Uczniowie kl. 1 i 2 brali udział w pokazach ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu oraz prezentacjach robota Eugeniusza.          

Uczniowie wzięli udział w wykładzie popularnonaukowym "Nadprzewodnictwo: zerowy opór elektryczny, lewitacja - zastosowania" nt. nadprzewodnictwa i niskich temperatur.Zwiedzili Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur.

W Humanitarium uczniowie obejrzeli wystawę „Odnawialne Źródła Energii”, która obejmuje trzyetapową ścieżkę edukacyjną składającą się z interaktywnych eksponatów i multimediów. Zwiedzający zobaczyli, jak w prosty sposób można przetworzyć różne rodzaje energii, pochodzących ze źródeł naturalnych, w tę elektryczną, płynącą bezpośrednio do gospodarstw domowych. Wystawa skłaniała do refleksji nad kierunkiem rozwoju przemysłu energetycznego i dbałości o środowisko naturalne.

 

„Noc laboratoriów” była ciekawym wydarzeniem i na pewno skłoniła do refleksji niejednego ucznia.