akcja #sadziMY las w Naszej Szkole

 

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Drzewa są potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Wokół nas rozwija się kryzys klimatyczny, naukowcy próbują więc na wszelkie sposoby opanować sytuację. Polscy leśnicy każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy, teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo.

 

            Sadzimy i MY - uczniowie klasy 8A SP Ciechów. W piątek 18 września 2020 roku przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY 2020 #DlaLasuDlaLudzi .
Jako
pierwsi odebraliśmy sadzonki drzewek z Nadleśnictwo Miękinia, Lasy Państwowe. Otrzymaliśmy młode drzewka wiązu i świerka.
            Akcja sadzenia drzewek bardzo nas ucieszyła, gdyż potraktowaliśmy ją jako wielki finał ubiegłorocznego projektu naszej klasy „Zapuśćmy korzenie – ukłon w stronę natury”, którego realizację niestety przerwała pandemia
i zdalne nauczanie. Cieszy nas, iż 55 nowych drzewek jeszcze bardziej zazieleni niezagospodarowane tereny przyszkolne. Młode drzewa posadziliśmy wspólnie ze swoim wychowawcą panem Robertem Bartosikiem. Zostały one "opatrzone"  tabliczkami znamionowymi i dedykowane osobie, która je sadziła. Każde drzewko upamiętniać będzie jednego ucznia i będzie rosnąć wraz ze swoim opiekunem. Zasadzenie tych drzewek to dopiero początek – czeka nas jeszcze sporo pracy i wysiłku, żeby z małych sadzonek wyrosły przepiękne drzewa. Będziemy musieli je podlewać i doglądać. Aby sadzonki wyrosły na duże i dorodne drzewa trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat.
Mamy nadzieję, że stworzony przez nas skwer, będzie się rozwijał i pięknie rósł, abyśmy mogli w im spędzać czas na odpoczynku i nauce. Nasze sadzonki będą długo zapuszczać korzenie i rosnąć, aby osiągnąć dorosłość. Będą rosły razem z nami, dlatego po skończeniu szkoły, chcemy je nadal pielęgnować i odwiedzać. Gdy skończymy szkołę, chcielibyśmy, aby tradycją stały się coroczne, cykliczne spotkania całej naszej klasy, połączone z piknikiem w "naszym lesie". Hasło "Zapuśćmy korzenie...." rozumiemy dosłownie. Mamy zamiar wracać do przez nas stworzonego miejsca naszych szkolnych wspomnień, miejsca przyjaznego nam i przyrodzie.
           
Wierzymy, że dziś jesteśmy prekursorami inicjatywy sadzenia drzew w naszej szkole. Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej tradycji. Tradycji sadzenia drzew upamiętniających uczniów klas 8, uczęszczających do szkoły w Ciechowie. Byłaby to znakomita promocja naszej szkoły w środowisku lokalnym, a może i zachęta dla innych szkół czy instytucji do podobnych działań.
Całe przedsięwzięcie realizowane jest dla obecnych i przyszłych uczniów, i oczywiście co najważniejsze dla przyrody. Jeśli o niej zapomnimy to tak jakbyśmy zapomnieli o sobie samych. Zapuszczajmy więc korzenie! 

 

             A nasze drzewa niech szumią.

 

Szymon Kuźniar klasa 8a